Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Manažerské aktuality

24

Žáci SOŠ a SOU technického Třemošnice vyjeli ve dnech 3. – 17. listopadu 2014 v rámci programu Erasmus+ na odbornou stáž do třech evropských států, do Německa, Francie a na Slovensko, aby si ověřili svoje znalosti a dovednosti v zahraničí a zároveň sbírali nové zkušenosti.

Do německé Jeny vycestovala skupina 14 žáků tříletých oborů, 7 truhlářů a 7 strojařů za doprovodu Mgr. Františka Melechovského a Ing. Petra Hüblera.

Po příjezdu a přivítání zástupci organizací ÜAG Jena a Internationaler Bund, u kterých odborná stáž probíhala, se ubytovali v Internationaler Bund - IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena. Strojaři pracovali přímo v dílnách IB a truhláři v různých firmách ve městě či jeho okolí. Obě skupiny prošly školením o bezpečnosti práce.

Co se týče náplně práce, byli strojaři testováni spolu s německou skupinou na stejné práci. Obě skupiny vyráběly podle německé technické dokumentace „hebelschere“, což jsou pákové nůžky. Jednalo se o zmenšený, ale funkční model.

Truhláři to měli složitější, protože se sami dopravovali do zaměstnání a pracovali s německými zaměstnanci. Už to pro ně byla obrovská zkušenost. Náplň jejich práce byla velmi rozmanitá. Pracovali v dílnách, ale i na stavbách, podle pracovního zaměření jejich zaměstnavatelů.

Kromě toho si naši žáci připravili a ve čtvrtek 13. 11. 2014 zrealizovali svůj pořad v jenském rádiu, ve kterém představili sebe, svou školu a město Třemošnici a podíleli se i na výběru písniček či skladeb, které v pořadu zazněly.

Odborná stáž v Jeně měla nejen stránku pracovní, ale i společenskou a poznávací. Chlapci navštívili městské muzeum, optické muzeum, muzeum 1806 – Napoleonovo bojiště, kde u Jeny v roce 1806 porazil spojená pruská a saská vojska, 160 metrů vysokou věž Jena-tower, jenskou rozhlednu, planetárium. Několikrát také navštívili akvapark Freizeitbad Galax Sea. Nenechali si ujít sportovní zážitek - návštěvu fotbalového zápasu FC Carl Zeiss Jena - TSG Neustrelitz na stadionu Ernst Abbe Sportfeld.  Během stáže se uskutečnily i dva celodenní výlety, do Výmaru, Buchenwaldu a vlakem do Erfurtu.  

Na závěr svého pobytu chlapci převzali z rukou zástupců německých organizací europassy. Zástupci německých organizací vyjádřili velkou spokojenost s našimi žáky, s jejich prací a přístupem. Dokladem toho byla nabídka pracovní stáže v trvání 6 – 12 měsíců pro naše žáky po ukončení školy.

3. listopadu odletěla osmičlenná skupina žáků oboru operátor dřevařské a nábytkářské výroby a oboru truhlář, vedená učitelem OV Radkem Dvořákem, do Francie, aby navázala na zkušenosti loňské odborné stáže v Lycée Ampére Vendôme.

Během pobytu vyráběli naši žáci barovou stoličku pod vedením odborných mistrů, kteří vyučují v dílnách Lycée Ampére, a tak měli možnost seznámit se s postupy práce a se strojním vybavením dílny ve Francii.

Ve volném čase navštívili kulturní památky, jako například zámky Chambord, Ambloise,  Villandry, města Blois, Amblois a samozřejmě Vendôme. Obdivovali katedrálu v Chartres i automobilové muzeum závodu 24 hodin v Le Mans. Jeden den strávili v Paříži prohlídkou katedrály Noter – Dame, světoznámého muzea Louver, procházkou po Champs – Elysées s prohlídkou Vítězného oblouku a samozřejmě s výstupem na Eiffelovu věž ve večerních hodinách.

Měli možnost ochutnat francouzskou kuchyni na obědě v rodinách dvou pedagogických pracovníků. Na závěr svého pobytu stážisté obdrželi europassy a diplomy Lycée Ampére.

Zahraniční stáž byla pro žáky velmi přínosná nejen po odborné stránce, ale i v oblasti jazykové, protože letos neměli s sebou tlumočníka, a tak byli nuceni mluvit anglicky. Lycée pro ně připravila 3 hodiny francouzštiny, kde se naučili nejen základní fráze, ale také místní názvy předmětů denní potřeby.

Sedm žáků třetího a čtvrtého ročníku oboru mechanik seřizovač absolvovalo čtrnáctidenní stáž na Slovensku ve Spojené škole v Detvě v Bánskobystrickém kraji. 

Žáci se nejen účastnili teoretické výuky, jako byly například hodiny slovenského jazyka, technické dokumentace či technologie, ale také odborného výcviku. Zdatně soustružili, frézovali n-hrany či vyvažovali dělící aparát pomocí číselníkového úchylkoměru a trnu. Pracovali na CNC strojích a svářeli koutové svary ve svařovně. Kromě toho navštívili řadu podniků, jako například firmu Continental ve Zvolenu. 

Vedle výuky se žáci účastnili různých volnočasových aktivit, například navštívili Podpolianské muzeum v Detve, zámek Svatý Anton či zámek ve Zvolenu, Bojnicích, lesnický skanzen ve Vydrové, Banskou Bystrici i Bánskou Štiavnici. Učili se jezdit na koních na ranči Harfeník či se koupali v termálních léčebných koupelích v Sklených Teplicích, odpočívali v solné jeskyni či využili masážní křeslo. Závěr pobytu patřil výletu na zámek Betliar nedaleko Rožňavy, aragonitovým jeskyním Domica.

Naši žáci v rámci této stáže získávají europassy jako doklad o zvyšování svého odborného vzdělávání.
| Přeposlat e-mailem | Komentářů: 0

Komentáře

K tomuto článku neexistují žádné komentáře.

Vložit komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat komentáře.