Které videokonferenční řešení doporučuje slovenská vládní kyberbezpečnostní jednotka CSIRT.SK v září 2020 pro bezpečné a pohodlné používání? Prohlédněte si analýzu třinácti open-source i proprietárních produktů pro práci a výuku na dálku. V analýze CSIRT.SK zohlednil širokou škálu kritérií a vybral nejlepší produkty na základě dvou modelových situací: práce z domu a výuka na dálku.
Pro vzdálenou výuku můžete využít nástroj Microsoft Teams, který je součástí zdarma dostupné sady Microsoft Office 365 A1 pro školy. Skrze Teams můžete dělat online hodiny s podporou školní tabule, sdílení pracovní plochy nebo prezentace s možností automatického nahrávání hodiny a jejího uložení. Mimo to je součástí Office 365 i úložiště souborů OneDrive, aplikace Office Online, nástroj Microsoft Forms pro tvorbu online písemek, které se samy opravují nebo aplikace OneNote pro elektronické...
V době mimořádné situace uzavření škol uveřejňujeme další zajímavé tipy na učení on-line a řešení pro on-line výuku. Snažíme se podporovat naše školy v jejich nové úloze on-line vzdělávání a schraňujeme pro ně nejrůznější odkazy na práci se zdroji a tipy na on-line vzdělávací řešení pro zajištění smysluplné distanční výuky.
Schola Empirica vypracovala velmi zajímavý podpůrný materiál Tipy na učení online a výukové aplikace, který přináší základní přehled tipů a aplikací...
Rádi bychom vás podpořili v současném náročném období, kdy v důsledku uzavření škol probíhá vzdělávání v domácím prostředí. Nyní proto můžete mimořádně pro své studium cizích jazyků zdarma využívat licence STUDY dostupné na stránkách slovniky.lingea.cz. Najdete zde nejen podrobné slovníky, ale také rozsáhlou gramatiku, konverzace, mluvníky nebo slovníky slangu. To vše pro jazyky angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština. Všechny tyto materiály můžete používat až do odvolání zdarma a bez jakýchkoliv závazků.
Jak získat přístup k licenci STUDY zdarma?
Je to jednoduché. Stačí jít na stránky slovniky.lingea.cz a vybrat si jazyk. Všechny součásti balíčku STUDY máte ihned k dispozici.
V době mimořádné situace uzavření škol uveřejňujeme Zásady on-line výuky k realizaci distančního vzdělávání, v různých formách použitelné pro všechny školy. S ohledem na aktuální dění znamená přechod k nejrůznějším podobám on-line výuky mimořádné nasazení ze strany ředitelů škol a zapojených učitelů, kteří se žáky udržují komunikaci a zadávají práci pro domácí zpracování. Podstatou on-line výuky je spojení mezi účastníky - mezi učitelem a žáky (studenty). Komunikace je mimořádně...
Jeden svět na školách volně zpřístupnil veškerý obsah vzdělávacího portálu JSNS.CZ.
K dispozici je celkem 275 audiovizuálních lekcí spolu s více než 1150 výukovými materiály.
Není potřeba žádná registrace ani přístupové údaje a vše mohou používat vyučující, žáci, studenti či jejich rodiče.
Navíc každý den publikujeme na stránce JSNS.CZ/online-vyuka tipy a doporučení, jak s našimi materiály pracovat na dálku.
Zaměříme se vždy na jeden...
Vzhledem k aktuální situaci uzavření škol v ČR se česká společnost CORINTH rozhodla zpřístupnit svou vzdělávací 3D pomůcku (3D modely pro výuku přírodních věd) zcela zdarma všem žákům, studentům a učitelům pro domácí použití. Aby pro výuku mohl každý žák či student použít své vlastní zařízení, zpřístupňuje Corinth svůj obsah na online platformě Lifeliqe.
Corinth je 3D vzdělávací pomůcka pro výuku přírodních věd a polytechniky. Zábavnou a efektivní formou motivuje žáky a studenty ke...
Přemýšlíte, jak využít Vaši počítačovou učebnu či jak zpestřit dětem výuku matematiky aniž by to stálo moc peněz a nebylo to příliš složité.
Pravopisné učivo probíráme ve druhém a třetím ročníku. Naší snahou je, aby žák postupně pochopil základ stavby slova a uměl tuto znalost využít v praxi. Podrobnou stavbu slov zařadíme až ve 4. ročníku. V počátcích výuky je naší snahou žáka poučit o tom, že tyto skupiny hlásek jinak vyslovujeme a jinak píšeme.
Výstup pro...
S tímto pravopisným učivem začínáme obvykle ve druhém ročníku. Pro jeho postupné procvičování je velmi vhodné využít počítač či tablet - žáci pracují podle svých schopností a vlastním tempem.
Výstup pro žáka:
Odůvodní a správně napíše i/y po tvrdých a měkkých souhláskách.
Při své práci se...
V tomto tématu učiva českého jazyka vycházíme ze slova, které se cíleně učíme rozdělovat na slabiky. Říkáme, vyhledáváme i tvoříme slova jednoslabičná, dvojslabičná, troj- i víceslabičná. Učivo směřujeme ke správnému rozdělování slov na konci řádku. Dále si rozdělíme české hlásky na samohlásky, souhlásky a dvojhlásky. Každou z těchto oblastí postupně trénujeme pomocí řady připravených cvičení. Nevynecháme ani poznávání slabikotvorných souhlásek. Gramatické učivo zaměříme v tomto oddíle na pravopis ú, ů na začátku, uvnitř a konci slov.
Institut ochrany
obyvatelstva nabízí ke stažení 3 nové klipy k preventivně výchovné
činnosti. Čísla na sloupech veřejného osvětlení, Vypalování trávy a Hlásič požáru.
Pro seriál o chování při mimořádné události připravil Institut ochrany obyvatelstva s dalšími složkami HZS ČR další díl, tentokrát v podobě několika animovaných krátkých videí a spotů.
Slouží pro učitele při výuce Ochrany člověka za mimořádných událostí, tak pro samotné žáky i širokou...
Cílem jazykové výuky na prvním stupni základní školy je podpora rozvoje komunikačních kompetencí. Žáka se snažíme vybavit takovými znalostmi a dovednostmi, které mu umožní správně vnímat různá jazyková sdělení, rozumět jim, vhodně se vyjadřovat a účinně uplatňovat a prosazovat výsledky svého poznávání. Ve 2....
Současná doba přináší stále více mimořádných událostí, které jsou způsobeny jak přírodními vlivy (povodně, vichřice atd.), tak činností člověka. Společnost si začíná více uvědomovat, jak je příprava na tyto události důležitá. Institut ochrany obyvatelstva spolu s dalšími složkami Hasičského záchranného sboru ČR proto připravil a poskytuje velké množství informací, internetových odkazů a databází, které mohou využívat nejen pedagogičtí pracovníci, ale samotní žáci a studenti.
Toto učivo je zaměřené především na žáky 2. a 3. ročníku. S druháky zároveň opakujeme psací a tiskací písmena. Trénujeme především řadu písmen, tj. abecední pořadí. Dále procvičujeme abecední řazení slov. Učivo doplníme vyhledáváním slov v různých slovnících (Slovník spisovného jazyka pro...
Se žáky 2. a 3. ročníku se věnujeme úvodu do významu slov. Poznáváme slova nadřazená, podřazená a souřadná. Upřesníme si, co jsou slova protikladná a souznačná. Zmíníme se o slovech mnohoznačných a citově zabarvených. Při tomto mluvnickém vstupu se snažíme rozšiřovat slovní zásobu druháků a třeťáků, upřesňovat významy...
Na konci nebo uprostřed některých slov jsou souhlásky, které jinak píšeme a jinak slyšíme i vyslovujeme. Taková slova si musíme říct v jiném tvaru, abychom poznali, jak je správně napsat. K párovým souhláskám náleží:
p - b, t - d, ť - ď, f - v, s - z, š - ž, ch - h.
Toto učivo probíráme ve druhém a...
Východní Čechy jsou ideálním pro poznávání nepoznaného, k aktivnímu vyžití v létě i zimě pro školní a jiné dětské kolektivy. Poznávat můžete přírodu, např. v oblasti Žďárských vrchů či Železných hor, hrady, zámky a jejich historii, technické památky jako je např. těžba lupku u Mladějova, vypravit se ve stopách Keltů,...
V pátém ročníku zopakujeme a shrneme učivo o slovních druzích. Žáci by měli zvládnout určit v textu slova ohebná i neohebná. Upozorníme na na to, že při určování druhů slov vždy musíme vycházet z textu - některá slova mohou být vždy jiným slovním druhem (kolem, jí...).
V našich studijních materiálech nalezneme
přehled...
V přírodním společenství Louka probíráme se žáky 4. ročníku vybrané živočichy a rostliny, s kterými se můžeme setkat na loukách, stráních a na pastvinách. Zmíníme se také o mezích a remízcích. Tématu věnujeme osm až deset vyučovacích hodin.
Výstupy pro žáka:
porovnává projevy života různých organismů...
Pro zpestření hodin matematiky ve 4. a 5. ročníku občas využijeme různé zajímavosti a postřehy. Jedná se o nestandardní aplikační problémy, které nejčastěji předložíme k řešení žákovským týmům. Vyřešení takovýchto úloh je nezávislé na obvyklých postupech a algoritmech. Můžeme se společně s žáky vypravit do středověku za...
DO PŘÍRODY
Autor: Miroslav Míkovec
Cíl: seznámení se zásadami chování, pobytu a pohybu v přírodě
Cílová skupina: 1. stupeň ZŠ
Prostředí: les
Doba trvání: 2,5-3 hod
Pomůcky: 4 hodinky, 4 kompasy, 4 sady turistických značek (od každé barvy cca 30), 4 ks turistických rozcestníků (pro každou barvu 1ks), připínáčky,...
Pravopisné učivo o tvrdých a měkkých souhláskách je zařazeno do druhého a třetího ročníku. Hlavně obtížnější tvary opakujeme a procvičujeme až do pátého ročníku.
Výstupy pro žáka:
Odůvodní a správně napíše i/y po tvrdých a měkkých souhláskách.
Nejprve jsme pro žáky připravili přehled pravopisného...
S pravopisem slov s ú a ů začínáme ve druhém ročníku. Učivo příležitostně opakujeme a procvičujeme až do pátého ročníku. V souvislosti s učivem o stavbě slova si všimneme pravopisu ú na styku předpony a kořene.
Výstupy pro žáka:
Zdůvodní a správně napíše ve slovech ú/ů.
Nejprve jsme pro žáky připravili přehled pravopisného učiva. Přehled by měl...
V sedmnácté části vlastivědného učiva o České republice opakujeme kompletně zeměpisné učivo. Zaměřujeme se na práci s mapou, na vyhledávání požadovaných informací. Jednu vyučovací hodinu soustředíme na místo našeho bydliště, ve druhé hodině opakujeme především místopis České republiky.
Výstupy pro žáka:
aktivně...
Šestnáctá část vlastivědného učiva o České republice pro čtvrťáky je zaměřena na památky a pamětihodnosti České republiky. Učivu věnujeme tři vyučovací hodiny.
Výstupy pro žáka:
aktivně používá mapu ČR, vyhledává v ní potřebné informace
konkretizuje podoby a projevy kultury
vyhledává jednoduché údaje o...
K výuce zeměpisné části vlastivědy můžete využít speciální výukovou hru Pohlednice z České republiky. Pomocí tohoto počítačového programu trénujeme znalosti místopisu České republiky a orientaci na mapě. Podle představené pohlednice a za pomoci mapy ČR máme poznat zobrazené místo České republiky. Před spuštěním hry zvolíme region, z...
Výuková hra Cestujeme po České republice je určena ke zpestření výuky zeměpisné části vlastivědy. Pomocí tohoto výukového programu trénujeme dovednost orientace na mapě. Naším úkolem je co nejpřesněji určovat polohu měst, hor a památek České republiky. Každý objekt je vždy propojen se svou fotografií, tím pomáháme budovat svou...
Přírodovědné učivo pro žáky 5. ročníku obsahuje základní informace o sluneční soustavě, hvězdách, souhvězdí, výzkumu vesmíru. Přináší poučení o některých globálních problémech naší planety.
Rozsah tématu: 8 až 10 vyučovacích hodin.
Výstupy pro žáka:
- seznámí se s problematikou vzniku Země a života
-...