Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Pro bažanty 1.-5. ročník

Publikováno: 10. srpna 2011
Autor: Lubomír Šára
Ohodnotit článek:
4.5

středa 10. srpna 2011

Cestujeme po naší vlasti

Šestnáctá část vlastivědného učiva o České republice pro čtvrťáky je zaměřena na památky a pamětihodnosti České republiky. Učivu věnujeme tři vyučovací hodiny.
Výstupy pro žáka:
  • aktivně používá mapu ČR, vyhledává v ní potřebné informace
  • konkretizuje podoby a projevy kultury
  • vyhledává jednoduché údaje o sídlištích lidí
  • ostatním zprostředkovává zkušenosti, zážitky a zajímavosti z vlastních cest
Vydáme se společně za přírodními a historickými pamětihodnostmi naší vlasti. Společně si ukážeme některá zajímavá místa, uvedeme si o nich základní informace. S dalšími pamětihodnostmi se žáci seznámí ve svých týmech za použití internetové učebnice http://regiony.ic.cz. S výsledky pátrání seznámí žákovské týmy své spolužáky na závěr hodiny. Stále trváme na tom, aby žáci používali příruční mapy a pracovali s nimi.

V první hodině se podíváme do středních, západních a severních Čech. Na úvod máme připravenu prezentaci. Tu sledují žáci s mapou při ruce, jednotlivé pamětihodnosti vyhledávají a ukazují. Pracovat můžeme i u nástěnné mapy. Poté žáci s mapou a sešitem pracují u počítačů, vyhledávají další místa, která stojí za to navštívit. V závěru hodiny u nástěnné mapy prezentujeme objevené pamětihodnosti - vždy ukážeme na mapě a sdělíme důvod, proč toto místo navštívit.

Ve druhé vyučovací hodině navštívíme jih Čech, Vysočinu a východ Čech. Nejprve prezentujeme fotografie některých zajímavostí, poté opět vyhledáváme další v internetové učebnici a předvedeme je ostatním spolužákům.

Ve třetí vyučovací hodině probereme sever, střed a jih Moravy. Opět začínáme prezentací vybraných míst, následuje žákovská práce s dalšími informacemi v internetové učebnici a na závěr ukázka objevených pamětihodností.

K doplnění vyučovacích hodin využijeme výukovou hru pohlednice. V ní se dvojice žáků snaží odhadnout, které místo České republiky se ukrývá na pohlednici. Pokud bude žákovská dvojice úspěšná, může si vytisknout diplom.
Tisk
Cestujeme po naší vlasti

Rubriky: Pro bažanty 1.-5. ročníkPočet zobrazení: 5537

Tagy:

Kontaktovat autora článku

x