Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Pro bažanty 1.-5. ročník

Publikováno: 18. dubna 2011
Autor: Lubomír Šára
Ohodnotit článek:
4.4

pondělí 18. dubna 2011

Orientace v krajině

V sedmé části vlastivědného učiva se vypravíme se čtvrťáky do přírody. Čeká nás praktická činnost s buzolou, kompasem a s turistickou mapou. Učivu věnujeme dvě vyučovací hodiny.

Výstup pro žáka:
  • orientuje se v krajině i na mapě podle světových stran
Na výpravě do přírody se na několika zastávkách věnujeme orientaci podle světových stran. Naučíme se zacházet s buzolou nebo kompasem. Po určení světových stran každý ze žáků použije směrovou růžici a určuje směr k viditelným předmětům. Určujeme hlavní i vedlejší světové strany. Důležité je, aby si žáci zapamatovali, že magnetická střelka ukazuje vždy k severu.

Dále zkusíme v přírodě objevit některé přírodní úkazy, podle kterých lze určit přibližně směr světových stran, pokud se ztratíme a nedovedeme se zorientovat.

Určení světových stran pomocí hodinek: malou ručičku namíříme na Slunce, rozpůlíme úhel mezi ní a dvanáctkou - tam je jih. Pozor ovšem musíme dát na posun letního času.
Pařezy osaměle stojících stromů mají na severní straně hustší letokruhy než na straně jižní.
Lišejníky obrůstají většinou severní část kmene stromu.
Mraveniště bývá na severní straně strmější než na jižní.

V poslední části výpravy si vyhledáme stanoviště s dobrým rozhledem. Zde se pokusíme zorientovat s mapou a kompasem. Určíme nejprve světové strany. Poté zorientujeme turistickou mapu - sever je nahoře. Na mapě najdeme vlastní stanoviště a hledáme na mapě výrazné orientační body, které vidíme kolem sebe. Překontrolujeme podle mapových značek, zda to souhlasí.

V těchto vyučovacích hodinách dbáme na to, aby se každý žák aktivně zapojil do práce. Volíme týmovou spolupráci - každý tým dostane k použití turistickou mapu a buzolu (kompas). Žáky vedeme k tomu, aby si navzájem pomáhali, učili se orientaci navzájem, aby si každý vyzkoušel určení světových stran a orientaci na mapě a porovnání s terénem.
Tisk
Orientace v krajině

Rubriky: Pro bažanty 1.-5. ročníkPočet zobrazení: 3607

Tagy:

Kontaktovat autora článku

x