Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Pro bažanty 1.-5. ročník

Publikováno: 12. května 2011
Autor: Lubomír Šára
Ohodnotit článek:
5.0

čtvrtek 12. května 2011

Průmysl České republiky

Čtrnáctá část vlastivědného učiva o České republice pro čtvrťáky je zaměřena na průmysl, průmyslové závody a dopravu. Učivu věnujeme dvě vyučovací hodiny.
Výstupy pro žáka:
 • porovnává hospodářství, posoudí jeho význam
 • aktivně používá mapu ČR, vyhledává v ní potřebné informace
 • jednoduše porovnává způsob života a přírodu v jednotlivých regionech ČR
Na úvod si povíme o tom, že základem průmyslu je výroba. Výrobky pro náš každodenní život vyrábějí průmyslové závody. Rozlišíme si různá odvětví průmyslu s příklady různých oborů:
 1. potravinářský
 2. textilní a oděvní
 3. kožedělný
 4. chemický
 5. dřevozpracující
 6. stavební
 7. hutní
 8. strojírenský
 9. sklářský a keramický
Žákovské týmy vymýšlejí příklady výrobků k jednotlivým odvětvím průmyslu. V příruční mapě vyhledávají zastoupení průmyslu v České republice.

V další části se věnujeme průmyslovým závodům. Ty potřebují k výrobě suroviny, energii, zaměstnance a dopravní prostředky. V týmech se pokusíme sestavit cesty různých výrobků ke spotřebiteli. V jednotlivých domácnostech žáci prozkoumají obaly různých výrobků a zjišťují, kde byly vyrobeny. Společně zjišťujeme, které výrobky se vyrábějí v našem kraji (využijeme například web Regiony).

Další kapitolkou je doprava surovin a výrobků. Všimneme si na příruční mapě sítě pozemních komunikací - silnic, železnice, lodní dopravy, ale také ropovodů a plynovodů.

K samostatné práci předložíme žákům internetový pracovní list. Ten slouží především k práci s textem, který najdeme v úvodu. Zabývá se průmyslovými odvětvími a jejich zastoupením v České republice. Žáci pracují s tímto předloženým textem, případně hledají v příruční mapě. Ujasňují si vztah surovina - průmyslový závod - výrobek.
Tisk
Průmysl České republiky

Rubriky: Pro bažanty 1.-5. ročníkPočet zobrazení: 3641

Tagy:

Kontaktovat autora článku

x