Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Soutěže

22

Již po sedmé ožije vysokomýtské náměstí Přemysla Otakara II. atraktivní podívanou. Na letošním Svátku stavařů ve dnech 19. – 21. září předvede svůj um šedesát mladých stavařů a řemeslníků z osmnácti škol České republiky, Slovenska, Maďarska a Německa a sledovat je u toho může široká veřejnost. Přímo na náměstí pod širým nebem vyrostou skutečné zdi a v nich vznikne opravdová koupelna, obložená kachličkami a vybavená sanitární technikou. Odborníci i laici v těchto dnech zde získají informace důležité pro vlastní profesní činnost, rodiče pak pro výběr vhodného učebního oboru pro své děti a také dostanou cenné rady při stavbě svého domu, rekonstrukci koupelny či kuchyně.

Soutěž pod širým nebem: Přemysl Otakar II. by se nestačil divit
„Soutěžní pracoviště se promění ve skutečná staveniště, na kterých budou dvoučlenné týmy žáků řešit zadané úkoly a z nich plynoucí problémy jako na reálné stavbě. Budou se tady míhat zedníci, obkladači, instalatéři, montéři suchých staveb a truhláři,“ uvedla Lenka Ulrychová z pořádající společnosti Erudio CZ. Dodala, že soutěžící musí ukázat, že umějí pracovat v týmu, dokáží se domluvit a spolupracovat, protože většina oborů na sebe navazuje. „Opravdová simulace koupelny vždy návštěvníky baví a navíc si zde mohou i leccos vyzkoušet,“ dodává její kolega Hynek Míka.

Soutěž Řemeslo/Skill je jedinečná v celé České republice svou zajímavou koncepcí, časovým záběrem i náročností soutěžních zadání. Nejprve v úterý 19. září vyzdí zedníci soutěžní stavby ze dvou různých materiálů a do nich následně nastoupí montéři suchých staveb, kteří se budou při práci střídat s instalatéry. Na dalších stavbách budou plnit soutěžní zadání obkladači a obkládat koupelnu. Truhláři budou ve dvojici pracovat na zhotovení dětské „rostoucí“ židličky. Soutěžící budou pracovat s nejmodernějšími materiály a technologiemi používanými ve svém oboru.

Děti vycházející základní školu získají inspiraci a kontakty na dobrou odbornou školu
Organizátoři pozvali do Vysokého Mýta základní školy z celého Pardubického kraje. „Děti se zde mohou nechat inspirovat řemeslem a také si vybrat, kde se mu můžou naučit. Důležitou součástí „Stavařského svátku“ bude totiž tradiční prezentace středních škol a učilišť Pardubického kraje se stavebním zaměřením a konkrétní nabídkou učebních a studijních oborů. Jejich odborní učitelé a žáci předvedou v širokém programu praktické ukázky řemesel,“ uvedla Lenka Ulrychová.

Odborníci ze stavebních profesí poradí s konkrétní záležitostí při stavbě domu či bytu
Dospělí – ať už s dětmi, či bez nich - si sem mohou přijít ujasnit své „stavební“ plány. Na místě dostanou cenné rady od odborníků z nejrůznějších firem k problematikám jak zateplit dům, jak zařídit a vybavit koupelnu a WC a dalším. Nebo mohou ukázat plány svého budoucího domku či bytu a na místě probrat vše potřebné. „Návštěvníci mohou přímo se zástupci firem konzultovat své představy ohledně použití moderních stavebních systémů, technologií i zařizovacích prvků při stavbě a rekonstrukci bytu nebo domu, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, interiérových úprav, rozvodů vody a odpadu, instalace sanitární keramiky, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev, a dalších designových prvků v koupelnách,“ vyjmenovává Hynek Míka. Na náměstí budou vystaveny moderní velkoformátové obklady a dlažba, moderní sanitární keramika, koupelnové baterie včetně ukázky jejich instalace do ukázkové části koupelny.

Spolupořadateli soutěže jsou Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto. Profesními partnery soutěže pak Cech suché výstavby ČR, Cech obkladačů ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

| Přeposlat e-mailem | Komentářů: 0

Vložit hodnocení

Ohodnoťte kvalitu článku (čím více bodů, tím lepší hodnocení):

Komentáře

K tomuto článku neexistují žádné komentáře.

Vložit komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat komentáře.