Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Soutěže

17

Atraktivní podívaná na stavbu koupelny v přímém přenosu začne už za pár dní

Šedesát mladých stavařů a řemeslníků z devatenácti odborných škol a učilišť z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska předvede už příští týden veřejnosti atraktivní podívanou. Přímo na náměstí Přemysla Otakara II. pod širým nebem postaví ve dnech 19. – 21. září 2017 skutečné zdi a v nich opravdovou koupelnu s rozvody vody a odpadu, kterou obloží obkladačkami a vybaví sanitární keramikou. Děti vycházející základní školu zde mohou získat inspiraci pro své budoucí povolání. Na místě se budou prezentovat stavební školy a rodiče se mohou poradit o výběru vhodného učebního oboru pro své děti.

Soutěž pod širým nebem: Přemysl Otakar II. by se nestačil divit
„Na soutěžních pracovištích budou dvoučlenné týmy žáků řešit zadané úkoly a z nich plynoucí problémy jako na reálné stavbě. Budou se tady míhat zedníci, obkladači, instalatéři, montéři suchých staveb a truhláři,“ uvedla Lenka Ulrychová z pořádající společnosti Erudio CZ. Dodala, že soutěžící musí ukázat, že umějí pracovat v týmu, dokáží se domluvit a spolupracovat, protože většina oborů na sebe navazuje. „Opravdová simulace koupelny vždy návštěvníky baví a navíc si zde mohou i leccos vyzkoušet,“ dodává její kolega Hynek Míka.

Soutěž Řemeslo/Skill je jedinečná v celé České republice svou zajímavou koncepcí, časovým záběrem i náročností soutěžních zadání. Nejprve v úterý 19. září vyzdí zedníci soutěžní stavby ze dvou různých materiálů a do nich následně nastoupí montéři suchých staveb, kteří se budou při práci střídat s instalatéry. Na dalších stavbách budou plnit soutěžní zadání obkladači a obkládat koupelnu. Truhláři budou ve dvojici pracovat na zhotovení dětské „rostoucí“ židličky. Soutěžící budou pracovat s nejmodernějšími materiály a technologiemi používanými ve svém oboru. Porotci z řad sponzorů a profesních partnerů – Cechu suché výstavby ČR, Cechu obkladačů ČR a Svazu podnikatelů ve stavebnictví – budou dohlížet nad celým průběhem soutěže.

Spolupořadateli soutěže jsou Pardubický kraj, Visegrádský fond, Město Vysoké Mýto, Erudio CZ a zdejší Vyšší odborná škola stavební a střední škola stavební Vysoké Mýto, jejíž ředitel Pavel Vacek vnímá, že studenti získají větší sebevědomí: „Vždycky mě potěší, že si ti kluci uvědomí, že se v mezinárodní soutěži neztratí. Předvedou, co umějí a druzí je povzbuzují, obdivují i pozitivně hodnotí. A chválí je autority ze světa stavebnictví, gratulují jim a ceny předávají odborníci. Budoucí řemeslníci si uvědomí, že jsou šikovní a že řemeslo, kterému se učí, k něčemu je. Zkrátka si „nakopnou“ sebevědomí.“
Pavel Vacek dodal, že největší přínosem soutěže je skutečnost, že studenti umějí pracovat s materiály používanými zeměmi napříč Evropou, a proto bez problémů najdou uplatnění i za hranicemi České republiky.

Děti vycházející základní školu získají inspiraci a kontakty na dobrou odbornou školu
Organizátoři pozvali do Vysokého Mýta základní školy z Pardubického kraje. „Děti se zde mohou nechat inspirovat řemeslem a také si vybrat, kde se mu můžou naučit. Důležitou součástí „Stavařského svátku“ bude totiž tradiční prezentace všech středních škol a učilišť Pardubického kraje se stavebním zaměřením a konkrétní nabídkou učebních a studijních oborů. Jejich odborní učitelé a žáci předvedou v širokém programu praktické ukázky řemesel,“ uvedla Lenka Ulrychová.

Odborníci ze stavebních profesí poradí s volbou vhodné technologie při stavbě domu či bytu
Dospělí – ať už s dětmi, či bez nich - si sem mohou přijít ujasnit své „stavební“ plány. Na místě dostanou cenné rady od odborníků z nejrůznějších firem k problematikám jak zateplit dům, jak zařídit a vybavit koupelnu a WC a dalším. Nebo mohou ukázat plány svého budoucího domku či bytu a na místě probrat vše potřebné. „Návštěvníci mohou přímo se zástupci firem konzultovat své představy ohledně použití moderních stavebních systémů, technologií i zařizovacích prvků při stavbě a rekonstrukci bytu nebo domu, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, interiérových úprav, rozvodů vody a odpadu, instalace sanitární keramiky, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev a dalších designových prvků v koupelnách,“ vyjmenovává Hynek Míka.

| Přeposlat e-mailem | Komentářů: 0

Vložit hodnocení

Ohodnoťte kvalitu článku (čím více bodů, tím lepší hodnocení):

Komentáře

K tomuto článku neexistují žádné komentáře.

Vložit komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat komentáře.