Přihlásit se      O portálu     Kontakty
Aktivity středních škol

12

Green Corridor 2014

Ve dnech 4. až 7. června 2014 uspořádal Český plynárenský svaz společně s partnery - E. ON, Pražská plynárenská, Iveco a Vemex akci s názvem GREEN CORRIDOR 2014. Po Vysokém Mýtě a Hradci Králové přišla v pátek 6. června řada na Pardubice, celá akce byla završena následující den v Mladé Boleslavi. Hlavním cílem GREEN CORRIDORU 2014 bylo seznámit žáky středních škol i širokou veřejnost s vlastnostmi a technickými parametry automobilů, které využívají jako palivo stlačený zemní plyn – CNG.

Dopolední program se uskutečnil v areálu Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice. Po teoretické prezentaci následovala praktická část s ukázkami vozidel známých automobilek, které mají ve výrobním programu vývoj a výrobu motorů na CNG. Vedle Mercedesů, Fiatů, Volkswagenů, Opelů a vozů značky Iveco měli přítomní možnost vidět také nové Octavie z mladoboleslavské Škodovky, které budou v letošním roce uvedeny na trh. Velmi zajímavou informací je strategie automobilky Škoda Auto dodávat Octavie na CNG ve stejné ceně jako u dieselu. Při provozních nákladech za palivo, které vycházejí cca 1,- Kč/km a s houstnoucí sítí plnicích stanic, se dá v nejbližších letech předpokládat velký zájem o tato vozidla.

Odpoledne pokračoval GREEN CORRIDOR 2014 na parkovišti před obchodním domem UNI Hobby, kde byly automobily představeny široké veřejnosti. Zájemci měli možnost absolvovat zkušební jízdy a přesvědčit se, že vozy na CNG se svými jízdními vlastnostmi nijak neliší od klasických aut na benzín nebo naftu.  Výhodami CNG je kromě ekonomického hlediska také hledisko ekologické. Laické veřejnosti totiž často není známo, že zemní plyn (víc než 95% metan – CH4) je ze všech běžně používaných paliv nejčistší, že jeho spálením vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára. Pardubice jsou v tomto směru progresivní. Autobusy MHD, které „jezdí“ na zemní plyn, velkou měrou přispívají ke snižování škodlivých emisí v dopravě. CNG jako alternativa k benzínu a naftě má v současnosti velmi dobrou startovací pozici s předpokladem dynamického růstu.

| Přeposlat e-mailem | Komentářů: 0

Vložit hodnocení

Ohodnoťte kvalitu článku (čím více bodů, tím lepší hodnocení):

Komentáře

K tomuto článku neexistují žádné komentáře.

Vložit komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat komentáře.