Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Trh práce

Publikováno: 26. listopadu 2014
Ohodnotit článek:
4.5

Nemachruj, buď machr! – průvodce technickými obory

Pro žáky, kteří budou opouštět základní školu, se blíží jeden z nejdůležitějších kroků v jejich životě. Čas, kdy se spolu se svými rodiči budou rozhodovat o budoucím profesním zaměření a vybírat si ten nejvhodnější obor vzdělání. A to nejen s ohledem na jejich studijní předpoklady, praktické dovednosti a schopnosti, ale i na potřeby naší společnosti a jejího pracovního trhu.

„Máte hlavu na to, abyste dělali i rukama. Staňte se tedy žáky střední odborné školy nebo učiliště. Učte se a vyučte se tomu, co vás baví, dělejte práci, která vás uživí,“ vyzývá publikace obsahující výběr technických oborů vzdělání, kterou připravil odbor školství a kultury ve spolupráci s řediteli středních odborných škol a učilišť zřizovaných Pardubickým krajem.

„Pardubický kraj přizpůsobil nabídku oborů vzdělání ve středních školách počtu žáků vycházejících ze základních škol a především aktuální poptávce zaměstnavatelů a názoru odborné veřejnosti. Nabízí řadu unikátních oborů vzdělání a zavedl systém stipendií v oborech, které si trh práce žádá nejvíce. Jejich seznam je konzultován s úřadem práce, hospodářskou komorou i svazy zaměstnavatelů. V roce 2013 bylo v rámci stipendijního programu rozděleno 1,2 mil. Kč,“ uvádí náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. O vzdělané lidi v technických oborech mají velký zájem společnosti s velkým potenciálem. Pardubický kraj intenzivně spolupracuje se svazy zaměstnavatelů a příslušnými ministerstvy – v oblasti potravinářství a dopravy již byly uzavřeny sektorové dohody, v chemii se za účasti jednotlivých odborných škol a konkrétních zaměstnavatelů taková dohoda připravuje.

Přeji si, aby rozhodnutí, které žáci při výběru oboru vzdělání nakonec učiní, bylo správné a přineslo jim pocity naplnění, úspěchu a v budoucnu i existenční jistoty a společenskou prestiž,“ uzavírá Jana Pernicová.

Brožura ve formátu PDF je součástí přílohy tohoto článku.

 

Tisk
Nemachruj, buď machr! – průvodce technickými obory

Rubriky: Trh prácePočet zobrazení: 4513

Tagy:

Ivan HudečekIvan Hudeček

Další příspěvky od Ivan Hudeček

Kontaktovat autora

Kontaktovat autora článku

x