Přihlásit se      O portálu     Kontakty

TECHNOhrátky

Publikováno: 27. září 2017
Ohodnotit článek:
Nehodnoceno

TECHNOhrátky zaplnily chroustovický zámek řemesly

Odborné učiliště Chroustovice se jako v pořadí 25. střední odborná škola v Pardubickém kraji zapojilo do projektu TECHNOhrátky. Historickou premiéru projektu na podporu technického a odborného vzdělávání si ve středu 27. září nenechalo ujít 121 žáků z deseti základních škol celého regionu. Toto učiliště sídlí přímo v chroustovickém zámku, a tak celý areál symbolicky zaplnily zajímavé řemeslné aktivity představující účastníkům většinu ze sedmnácti vyučovaných oborů.

„Chroustovické učiliště má k dispozici krásný dvanáctihektarový areál s moderně vybavenými učebnami a dílnami. Většina školáků i doprovázejících pedagogů bude tímto zjištěním příjemně překvapena. A navíc je zde dostatečný výběr učebních oborů i pro dívky, které si třeba zatím netroufají na maturitu,“ uvedl při slavnostním zahájení Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Atraktivní aktivity na šesti pracovištích

Organizátoři ve spolupráci s vedením školy připravili šest speciálních pracovišť, na kterých se žáci 8. a 9. tříd postupně seznamovali s profesemi z oblasti gastronomie, služeb, stavebnictví, strojírenství, zahradnictví či zpracování dřeva. Na každém z nich také plnili připravený soutěžní úkol bodovaný učiteli odborného výcviku.

„Škola připravila úžasné spektrum činností. Školáci rozeznávali například hmatem, čichem i chutí různé bylinky a dozvěděli se, jak se provádí tetování. U truhlářů si vyzkoušeli frézování dřevěných výrobků a učili se spojovat dřevo. V zahradě si do misky každý zasadil svou rostlinku, u zedníků se procvičili ve skládání zámkové dlažby. A v autodílně si ti nejšikovnější ověřili, jaké úsilí vyžaduje výměna kola u osobního automobilu,“ popsal část atraktivních aktivit Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Akcí žila celá škola

Pro doprovázející výchovné poradce a učitele připravil ředitel Jaroslav Bálek formou projekce podrobné představení školy. A mezi žáky zavítali také zástupci jejích strategických partnerů z řad zaměstnavatelů – TOM service Moravany, S & Ř Kovo Chroustovice a Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti, kteří jim v rámci svých prezentací doporučili volbu některého z technických nebo odborných oborů.

„Na každém kroku bylo vidět, že premiérovým zastavením TECHNOhrátek žila v Chroustovicích bez nadsázky celá škola. Všechna pracoviště byla neobyčejně pečlivě připravena a také pedagogové i samotní žáci učiliště odváděli maximum. Myslím, že všichni účastníci získali dokonalý přehled o nabídce učiliště, a navíc si domů odváželi i hluboký zážitek,“ ocenila Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Nejúspěšnější školní výpravy si tradičně rozdělily ceny v podobě velkých ovocných dortů. V soutěži manuálních činností zvítězili žáci Základní školy Komenského ze Skutče. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! získala prvenství výprava Základní školy Dašice.

Další foto naleznete ve fotogalerii TECHNOhrátek.

Tisk
TECHNOhrátky zaplnily chroustovický zámek řemesly

Rubriky: TECHNOhrátkyPočet zobrazení: 615

Tagy:

Michaela KratochvílováMichaela Kratochvílová

Další příspěvky od Michaela Kratochvílová

Kontaktovat autora

Kontaktovat autora článku

x