Přihlásit se      O portálu     Kontakty

Podrobnosti o události

Název akce: Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2019 v Litomyšli
Počáteční datum/čas: pátek 6. září 2019 10:00
Konečné datum/čas: sobota 7. září 2019 23:30
Opakující se: Jednorázová událost
Důležitost: Normalní priorita
Kategorie:
Kultura
Místo: Litomyšl
Popis:

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) a město Litomyšl si Vás dovolují pozvat na Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2019s tématem Památky a zábava, které se bude konat ve dnech 6. – 8. září 2019 v Litomyšli. Součástí tohoto slavnostního aktu bude také předávání titulů „Nositel tradice lidových řemesel, které uděluje ministr kultury České republiky.

Celé slavnosti se budou odvíjet od společných akcí města Litomyšl a SHS ČMS. Mezi nejvýznamnější bude patřit již v pátek 6. září zahájení výstavy Nositelé tradice lidových řemesel spojené s ochutnávkou vína v zámeckém sklepení a prohlídkou expozice soch Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla. Můžete se také podívat do všech koutů návrší, prohlédnout si výstavu Mánie Josefa Portmana: Vy jste unikum milý Portmane, zúčastnit se programu Litomyšlských dvorků nebo večerního koncertu skupiny Čechomor.

V sobotu 7. září v 10 hodin proběhne na prvním zámeckém nádvoří slavnostní Národní zahájení Dnů evropského dědictví včetně udělení titulů Nositel tradic lidových řemesel. Při příležitosti 105. výročí od narození Zdeňka Kopala bude možné pozorovat Slunce i noční oblohu. Připravené jsou i komentované prohlídky historického jádra města, nového Muzea tisku, ale i výstavy In monte Oliveti Litomyšl a knižní kultura jednoty bratrské v 16. století. Chybět nebude ani komentovaná projížďka po stavbách moderní architektury. Celá sobota bude ve znamení Italské slavnosti, kterou připomeneme 20. výročí zápisu Zámeckého areálu na Seznam UNESCO.

Doprovodný program bude probíhat i v neděli. Bližší informace o programu jsou zveřejněny na www.historickasidla.cz, www.ehd.cz a www.litomysl.cz.

 

Vytvořil Miluše Málková dne čtvrtek 15. srpna 2019